Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koně v umění a vědě

 

Kůň byl námětem uměleckých děl od okamžiku, kdy lidé začali malovat obrazy a tvořit sochy. Některé důležité objevy vědy, lékařství a průmyslu, například vynález motoru, vznikly s pomocí koní.

 

> První dochované obrazy koní se objevují na jeskynních malbách v Lascaux ve Francii a v Altamiře ve Španělsku. Vytvořili je pravěcí lovci na kamenné stěny před 15 000 lety.

 

> Od doby kolem roku 500 př. n. l. až do římského záboru vzkvétala v Evropě keltská kultura. Keltové uctívali koně jako posvátná zvířata. V Anglii vytesávali velké křídově koně na úbočí kopců (Bílý kůň v Uffington Castle).

 

 

> Starověcí Řekové zobrazovali na svých malbách a sochách koně téměř stejně často jako lidské postavy. Některé z jejich nejznámějších jezdeckých soch zdobí aténský Pantheon, který byl postaven v 5. století př. n. l.

 

> Číňané také ve svých uměleckých dílech často zachycovali koně. Za vlády dynastie Tchang, která trvala od roku 618 do 907 našeho letopočtu, vzniklo mnoho krásných keramických sošek koní.

 

> Čtyři bronzoví koně zdobí průčelí katedrály sv. Marka v Benátkách již více než osm set let. Někteří lidé věří, že byli vytvořeni ve 4. stol. př. n . l. Lysippem, jedním z nejznámějších řeckých sochařů.

 

> Tapiserie z Bayeux byla zhotoveny brzy o bitvě u Gastingsu v roce 1066. V této bitvě byl anglický král Harold poražen Normany vedenými Vilémem Dobyvatelem. Tapiserie znázorňuje normanské jezdectvo bojující proti anglickým pěšákům.

 

 

> Diego Velásquez (1599 - 1660) byl španělský malíř proslulý svými portréty královské rodiny. Narodil se v Seville a v roce 1623 byl jmenován dvorním malířem španělského krále Filipa IV. Namaloval řadu vynikajících portrétu krále, královny a jejich dětí, z nichž někteří jsou zachyceni na koních. Mnoha těchto obrazů je nyní vystaveno v madridském Pradu.

 

> Georg Stubbs (1724 - 1806) byl anglický malíř a jeden z nejznámějších autorů obrazů koní. Svou kariéru zahájil jako malíř portrétů a ilustrátor lékařských knih. V 60. letech 18. století strávil šest let prováděním pitev koní a pak uveřejnil knihu Anatomie koně. Poté se stal oblíbeným ilustrátorem knih o zvířatech.

 

> Theodore Géricault (1791 - 1824) byl známý francouzský romantický malíř. Byl nadšeným jezdcem na koni a namaloval řadu scén z dostihů a obrázků jízdního vojska. Zahynul při pádu z koně.

 

> Leonardo da Vinci (1452 - 1519) byl jedním z největších umělců všech dob. Také pitval lidská a zvířecí těla včetně koní a vytvářil anatomické kresby. Byl přesnější než cokoliv, co bylo vytvořeno do té doby, a pomohly odkrýt stavbu a funkci lidského a zvířecího těla.

 

      

 

> Koňská síla - Jedním z nejdůležitějších vynálezů průmyslové revoluce byl parní stroj, vyvinutý skotským inženýrem Jamesem Wattem (1736 - 1819). Ten použil k popisu výkonu stroje termín koňská síla, který se používá dodnes. Jedna koňská síla se rovná 746 wattům.

 

> Fotografie - Eadweard Muybridge (1830 - 1904) byl britský fotograf. Vytvořil sérii fotografií pohybu zvířete. Do té doby nikdo skutečně neznal posloupnost dopadu koňských kopyt na zem při pohybu.