Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor: Útulek-Bianka

Vedoucí: Olga Višňáková

Působiště: V Hradeckém kraji, v oblasti Dvora Králové n.L

Je to: útulek, který pomáhá koním v nouzi a případně odkupuje koně z jatek, léčí nemocné koně a také pomáhá majitelům v nouzi.

1. Jak dlouho už váš útulek funguje a od kdy?

útulek funguje čtvrtým rokem,krom vykupování jatečných koní,léčby nemocných koní a jejich následným umístěním,také pomoc majitelům v nouzi.

2. Po kom váš útulek dostal název?

Podle mého prvního koníka, který se jmenoval Bianka a byli ji teprve 2 roky, kdy podlehla následkům úrazu, způsobeného při autonehodě.Jelikož nebyla papírová, zájem o její léčbu, či uspání byl nulový a tak když mi po hodině na silnici vydechla v náručí, jsem se rozhodla pomáhat i jiným nezajímavým, či nemocným koníkům a zatím to jde.

3. Kolik koní vám ročně projde rukama?

Průměr roční je tak 6-7 koní,nechcem,jako jiné útulky shromáždit co nejvíce koní a věnovat jim jen péči potřebnou z nedostatku času,ale i lásku a všechno co koně k životu potřebují.

5. Jaký byl váš nejoblíbenější kůň v útulku?

Nejoblíbenější koně byly 2 a to Samet a Argenta.

6. Je těžké zachraňovat koně z hrozných podmínek?

Co se týče této otázky, bohužel těžké to je, jelikož naše úřady často nefungují,jak mají.

7. Jakého největšího úspěchu jste v útulku dosáhla?

Myslím,že největší úspěch je klisna Security,jež byla odepsána a nyní,pod dobrým jezdcem dosahuje úspěchů.

8. Jaké jsou vaše plány do budoucna s útulkem?

Plány do budoucna? Budujeme lepší podmínky ve stájích,více se věnujeme osvětě mladých a v J.O přibývá více členů,tak jim umožnit častější ježdění.

9. Máte nějaký sen, který souvisí s útulkem?

Můj sen-jasný-co nejméně odložených koní v útulku.Případné dodatky vyčtěte na www.útulek-bianka.cz

10. Co by jste chtěla našim čtenářům říct po případě vzkázat?

Zveme tímto případné zájemce a všechny, kteří mají rádi zvířata k návštěvě našeho útulku.

Olga Višňáková tel.: 604 162 035

Žireč 102 e-mail: utulek.bianka@seznam.cz

Dvůr Králové n.L č.ú.: 2011623608/0800

544 04 s.s.: 1094316

Těšíme se na Vaši návštěvu,pomoc či telefonát.

Je mnoho koní a mnoho lidí, kteří žijí v souhře a pochopení.Lidí, kteří si váží koní jako živých bytostí a přátel a dávají jim vše co potřebují. Ale je mnoho lidí, kteří nechápou jak moc je koně potřebují a že když začnou zdravotní problémy, koně, ač již nemohou být zatěžováni, dokáží být vděčni a stále aspoň někde užiteční.Lidí, kteří handlují s koňmi pouze pro výdělek a nezáleží jim na jejich zdravotní a psychické pohodě.

Dávejte, prosím těm krásným zvířatům šanci, jako oni nám dávají možnost je obdivovat.Smíme na nich jezdit, hladit je, dívat se na krásu a ušlechtilost jejich pohybů a smíme je obdivovat od krásných hříbátek až po úctyhodný věk.

Rozhovor s drezúrní jezdkyní Evou Drozenovou

Věk: 14.let

Zaměření: drezúra 

Startuje za jezdecký klub: IDC Prague

Trenér: Dimitrij Crnacj

Obrazek

1.Jak dlouho jezdíš, kdy jsi začala, a kdo tě ke koním přivedl? 
 Takže jezdím 5 let a ke koním jsem se nejspíš přivedla sama mám takový dojem, protože já jsem si vybrala z nabídek taborů tenkrát "koňský" tábor,  protože jsem měla koně moc ráda. A ješte den před táborem jsme objevili nedaleko naší chaty stáj kam jsem chodila asi tak 3 roky  Bylo to moc prima jezdit po horách . Dodnes na to vzpomínam a mám odtamtud převelikou vzpomínku,  která mě tíží každý den je to náš první kůn Galváno. 

2.Který kůň je tvůj nejmilejší a který je nejúspěšnější?

Abych pravdu řekla mým nejmilejším koněm je Galváno,  protože ho znám hodně dlouho a nějak jsme spolu v koňském světe vyrostli . Já jsem se na něm učila pořádne jezdit a také závodit. Naše výsledky byli v roce 2004 spíše průměrné, jelikož on není kůň určený pro Drezúru, kterou jsem chtěla jezdit. A asi nejúspěšnějším koněm je Limerik,  který mě dovedl k 1. místu na Mistroství Prahy, Poháru Primátora a k 5. místu na Mistrovství České Republice dětí v Drezuře.Velmi si toho všeho vážím, jelikož se mi splnilo to, o čem jsem snila už minulí rok s Galvánem .

3. Jakého největšího úspěchu jsi dosáhla? 

Dosáhla...no ... všech uspěchů jsem dosáhla s mým nejúspěšnějším koněm Limerikem. Ale největší úspěch byl pro mě MČR 5 místo potom 1 .místo M. Prahy..a 4 místo v Nebanicích kde jsem se umístila jako jediná česká jezdkyně hned za němci no. 

4. Kdo tě trénuje a jak vypadá tvůj běžný den?  

Trénuje mě pan Dimitrij Crnacj 2x týdně na mém Limerikovi a můj běžný den vypadá tak,  že jakmile mi skončí škola jdu na koně kde odjezdím, uklidím a nakrmím jsem tam asi do 19. hodiny a potom jedu domů, kde se jen naučím a jdu spát. 

5. Jaké jsou tvé plány do budoucna a kdo je tvým vzorem?  

Plány do budoucna jsou takové,  že bych chtěla probojovat Limerika do Juniorů. Také se dostat na MČR juniorú třeba s nějakým trenérovým koněm, protože jsem smířená s tím,  že Limerik na vyšší stupně nepůjde. Mým vzorem, no to je těžké ... myslím , že kdybych měla myslet na vzory,  tak se nikam nedostanu , ale možná je to můj trener , který je opravdu dobrý. 

6. Komu bys chtěla poděkovat a za co? 

 Poděkovat,  asi všem co mě podporují a všem kdo mi pomahají jezdit a starat se o koně,  takže celé rodině a mé kamarádce Zorce . 

7. Chtěla by ses koním věnovat profesionálně? 

No, když to půjde, tak proč ne?! 

8. Víš o svých jezdeckých chybách a přednostech? 

No, tak těch chyb je  hodně. Nejradši bych byla ,kdyby nebyly. Protože vždycky odejdou staré a zase přijdou nové... 

Rozhovor s parkurovou jezdkyní Kristýnou Kvapilovou

Věk: 16.let 

Zaměření: parkur

Startuje za jezdecký klub: 

Trenér:Lubomír Knapp

Obrazek1.Jak dlouho jezdíš, kdy jsi začala, a kdo tě ke koním přivedl?

Pravidelně jezdím 5. rokem. Dřív to byly spíš jen takové ty „koňotábory“, atd.. V 10 letech jsem strávila 1 prázdninový měsíc pobytem v Belgii v rodině, která vlastnila velkou koňskou farmu. Tam jsem jezdila na poníkovi a vozila se na velkých koní, ale hlavně jsem „okoukávala“ všechno, co se dalo, od tamějších jezdců..
Ke koním jsem se přivedla tak nějak sama. Nikdo z rodiny nejezdil. Už odmalička jsem toužila chodit někam jezdit, ale v žádných oddílech mě v tak brzkém věku nechtěli.. Všude brali až od 12 let. Když jsem tedy dovršila 12. roku, hned jsem se přihlásila do jezdeckého klubu, kde jsem zůstala až doteď.

2.Který kůň je tvůj nejmilejší a který je nejúspěšnější?

Mám ráda všechny koně, na kterých jezdím nebo jsem jezdila. V současné době je ale mou největší láskou kobylka Porta, na které jsem splnila ZZVJ a s kterou jsem odzávodila letošní a minulou sezonu. Porta je tedy také mým nejúspěšnějším koněm.

3. Jakého největšího úspěchu jsi dosáhla?  

Úspěchů zatím moc není. Nejvíc si ale vážím asi 3. místa ve Středomoravské lize ve skocích v kategorii „děti“ za rok 2004.

4. Kdo tě trénuje a jak vypadá tvůj běžný den?  

Mým trenér je Lubomír Knapp.
Můj běžný den? Po škole jdu ke koním, kde odjezdím a udělám práci kolem koní. Potom spěchám domů, kam přicházím většinou mezi 18. a 19. hodinou. Doma se rychle naučím a většinou jdu spát, protože padám únavou..

5. Tvůj první závod a jeho průběh?

Na svůj první závod vzpomínám moc ráda.  Jela jsem parkur „ZM“ v kategorii děti a startovali jsem dohromady 3.  A mezi těmito soupeři jsem vyhrála:-)).

6.Kam jezdíš nejraději na závody a kde se ti to moc nelíbilo?

Velmi se mi líbí závody v Ostravě (JK Baník Ostrava) a taky v Třeštině Háji. A že by se mi někde nelíbilo, to nemůžu říct. 

Obrazek7.Co děláš ve volném čase, když se zrovna nevěnuješ koní? 

Volného času mám díky koním velmi málo. A v tom málu ráda jezdím na snowboardu, tancuju, čtu, hraju na kytaru.. Mimo to se také ráda věnuji mladším dětem, které začínají jezdit na koních.. Ráda jim předávám své zkušenosti a učím je základům ježdění…

8. Jaké jsou tvé plány do budoucna a kdo je tvým vzorem? 

Mým vzorem je Aleš Opatrný, Veronika Macánová a spoustu dalších mladých úspěšných jezdců..
Plány do budoucna – v prvé řadě chci dostudovat gymnázium a poté jít na vysokou. Koně jsou stále „jen“mým koníčkem. 

9. Komu bys chtěla poděkovat a za co?

Chtěla bych poděkovat svým rodičům, za to, že mě v ježdění tolik podporují. Dále chci poděkovat svému trenérovi a v neposlední řadě Lence Chromčákové, která mě toho tolik naučila a které vděčím opravdu za hodně. 

10. Chtěla by ses koním věnovat profesionálně?  

No… Možná i chtěla, ale na takové úrovni rozhodně nejsem a pravděpodobně ani nikdy nebudu.. :o) 

11. Víš o svých jezdeckých chybách a přednostech? 

Chyb dělám spoustu a snažím se je odstraňovat.. 

Rozhovor s juniorskou jezdkyní Markétou Jelínkovou 

Věk:14.let

 Zaměření:Parkur, drezúra

Startuje za jezdecký klub:JS Tuřany

Trenér: Milena Majznerová

Obrazek1.Jak dlouho jezdíš, kdy jsi začala, a kdo tě ke koním přivedl?

V devíti letech jsem začala aktivně jezdit v JS Alfa Bakov, zde mě trénovala Eva Pažoudková a Jiří Pažoudka. První krůčky v sedle jsem absolvovala na poníkovi jménem Markus 1 a později jsem přesedlala na trakénského hřebce Topase Jolanku. Po čase mi rodiče zakoupili vlastního poníka, na kterém jsem si složila ZZVJ a společně jsme se zůčastnili mnoha závodů a také mistrovství České republiky pro pony. Bohužel jsem z něj vyrostla a na řadu přišel můj druhý koník Tomášek.

2.Který kůň je tvůj nejmilejší a který je nejúspěšnější?

Momentálně vlastním pouze českého sportovního ponyho Tomáška. Z tohoto důvodu je to můj nejůspěšnější a zároveň nejmilejší kůň.=)

3. Jakého největšího úspěchu jsi dosáhla?

Mezi mé největší uspěchy řadím třetí třetí místo na mistrovství středočeské oblasti ve skocích a čtvrté místo v drezuře.Letos to asi bude třetí místo na mezinárodních závodech CSIP-B v Herouticích a také další umístění do třetího místa v sotěžích SPB a STPB(100 a 110 cm)

4. Kdo tě trénuje a jak vypadá tvůj běžný den?

Trénuje mě Milena Majznerová a Lenka Šašková.A můj běžný den?Ráno jdu do školy, potom rychle na oběd a na autobus. U koní se rychle převléknu a jdu jezdit. Odjezdím koníky a pomůžu je vykydat a nakrmit. Doma sednu k učení a k internetu.=))

5. Tvůj první závod a jeho průběh?

První závody jsem jela ve Všemilech na Ferdovi.Jela jsem dvoukolovou drezůru a parkur v maskách.V drezůře jsem získala čtvrté místo takže si neztěžuji.=)

6.Kam jezdíš nejraději na závody a kde se ti to moc nelíbilo?

Nejraději jezdím na Mělník a do Heroutic. Místo kde se mi nelíbí raději nebudu jmenovat.

7.Co děláš ve volném čase, když se zrovna nevěnuješ koní?

Ve volném čase si ráda vyrazím s kamarádkami na bazén, nebo jen tak na pizzu. Jinak času moc nemám.

8. Jaké jsou tvé plány do budoucna a kdo je tvým vzorem? 

Chtěla bych vystudovat střední a vysokou školu, neraději veterinu nebo Kladruby a dále se zůčastňovat závodů. Mými vzory jsou Mariana Fráterová a Jaroslav Hatla.

9. Komu bys chtěla poděkovat a za co? 

Chtěla bych poděkovat svým rodičům za to, že mě sponzorují a Mileně Majznerové za trénování. 
  
10. Chtěla by ses koním věnovat profesionálně? 

Nejspíš ano , ale vše ukáže čas=)).

11. Víš o svých jezdeckých chybách a přednostech? 

Chyb mám opravdu mnoho, ale pracuje se na nich. Nejčastěji slýchám výtky za neklidnou holeň a ruku. A přednosti neumím posoudit.

Rozhovor s juniorskou jezdkyní Šárkou Heřmánkovou

Věk:14.let

Zaměření:Parkur, drezúra, millitary  

Startuje za jezdecký klub:Farmu Časný

Trenér: Lenka Jůzová

 

1.Jak dlouho jezdíš, kdy jsi začala, a kdo tě ke koním přivedl?

 

jezdím za Farmu Čásný,jmenuji se Šárka Heřmánková,jezdím parkury ZL-L,pro pony S-ST,někdy military i drezury,je mi 14 let.
Jezdím asi 4 roky,začala jsem ve svých 10-ti letech.Dá se říct,že ke koním mě přivedli koně Moc se mi líbili a tak mi mamka domluvila přes známost ježdění v jezdeckém klubu.
2.Který kůň je tvůj nejmilejší a který je nejúspěšnější?

 

Můj nejmilejší a i nejúspěšnější kůň je ponice Tory a ještě jezdím Sira Harlowa

3. Jakého největšího úspěchu jsi dosáhla?

Můj největší úspěch je 4.místo na MČR pony ve všestrannosti a 3.místo v Z pro velký koně s ponicí.
trénuje mě Lenka Jůzová a občas i někdo jinej,třeba na soustředění a tak.

4. Kdo tě trénuje a jak vypadá tvůj běžný den?

 

Můj běžný den?No kolem 2-3 hodiny du hned ze školy ke koním,tam odjezdím 2 koně,a po práci se domu vracím asi kolem 7 hodiny,kde se učim,chodim spát tak kolem 12 hodiny.
5. Tvůj první závod a jeho průběh?

 

No první závod byl v Mažicích.jela jsem veřejný trénink do 80cm s ponicí, kurs jsem procházela asi 10x, nakonec sem vyhla na poslední překážce,ale nakonec jsem dojela.

 6.Kam jezdíš nejraději na závody a kde se ti to moc nelíbilo?

Nejraději jezdím do Heroutic,je to tam moc pěkný,ale docela drahý.Nemám to ráda na Žitný,je to tam hrozně malý a dlouho tam trvaj závody.

 

7.Co děláš ve volném čase, když se zrovna nevěnuješ koní?

 

Tak ve volném čase se buď učím,nebo odpočívám,občas taky chodím do posilovny

Obrazek8. Jaké jsou tvé plány do budoucna a kdo je tvým vzorem?

 

No do budoucna chci mít vlastního koně,se kterým budu jezdit závody a ráda bych s ním zkusila i pareliho.Mým vzorem je Honza Bláha.

9. Komu bys chtěla poděkovat a za co?

 

Chtěla bych poděkovat mé trenérce Lence Jůzové,která mě naučila vše od začátků a k závodům.Také svojí mamce,která mě v ježdění podporuje.

10. Chtěla by ses koním věnovat profesionálně?

 

Koním se profesionálně věnovat nechci,protože je obrovská konkurence a asi bych se neuživila.
11. Víš o svých jezdeckých chybách a přednostech?

 

Chyb mám hroooozně moc.Kdybych měla všechny chyby vypisovat,tak se to nevejde na jednu stránku