Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kůň a pes

JAKÉHO PSA?

Pokud žádného nemáme, ale chceme si společníka na vyjížďky koupit, asi bychom měli vybírat z lehčích pohyblivějších psů. Asi těžko si představíme buldoka, jak skáče přes potok nebo dokonce cválá vedle koně po nerovné lesní cestě. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji pořizovat si ani vyloženě služební nebo dokonce bojová plemena. Kdysi jsem měla fenu rotwailera, byla hodná, poslušná. Ale když jsme na vyjížďce potkali lidi na procházce, báli se a nepomohlo ani mé vysvětlení a předvedení její skvělé povahy. Když se to opakovalo po několikáté, musela zůstávat doma a bylo to pro ni skutečně traumatizující, když nás viděla odjíždět. Nejvhodnější pro tyto účely jsou proto psi, kteří jsou v podvědomí lidí jako hodní a přátelští mazlíci. Jako například dalmatini, retrívři, setři, huskyové, bíglové, irští vlkodavové, Horákovi laboratorní psi atd.- je jich skutečně mnoho. Důležité je mít takového psa, který nevyvolává strach lidí v okolí, protože vedle vás běží volně.

JAK BY SE MĚL SPRÁVNĚ VYCHOVANÝ PES CHOVAT?

Je důležité, aby zvládal perfektně základní poslušnost. To je přivolání, chůze po boku koně s vodítkem i bez, odložení, sedni, lehni a zůstaň. Musíme totiž počítat se vším, při přechodu silnice nesmí pes sám vběhnout do vozovky, ale počkat nejméně 2 metry od krajnice na další váš povel. Silnici přechází vždy po boku koně. Při jízdě mezi domy nebo chatami nesmí vbíhat do dvorů a zahrad nebo dokonce obtěžovat obyvatele. Stejně tak si nesmí všímat koček, jiných psů a ostatních zvířat. Pokud ho napadne cizí pes, měl by na povel ustoupit a pro příště bychom se tomuto místu měli vyhnout. Při jízdě po polních cestách v zemědělsky udržované krajině samozřejmě nejezdíme obilím, vysokou travou ani sušícím se senem a stejně tak i váš pes musí běžet po cestě a nevbíhat do zemědělských plodin. Největší důraz však kladu na vyjížďky po lese! Je naprosto nepřípustné, aby váš pes honil zvěř, a to jakýmkoliv způsobem. I kdyby se jen náznakem rozeběhl! Uvědomte si, že v lese psa brzy ztratíte z dohledu. A co potom? A jak zodpovíte třeba uštvanou srnu? Vzhledem k tomu, že by měl pes mít nejen košík a označený obojek, ale měl by být na vodítku. Takže pokud toto pravidlo porušujete, musíte mít psa natolik vychovaného, že se od koně nehne a stále bude připraven na váš povel poslechnout. Dále by měl pejsek znát účinky elektrického ohradníku a dobrovolně se jim vyhýbat, protože na vyjížďkách se dostaneme i do situace, kdy musíme projet okolo pasoucího se dobytka či cizích koní, kteří se v dnešní době stále častěji pasou právě v různých typech elektrických ohrad. Pes, který toto nezná a zasáhne ho impuls až na vyjížďce, může svou reakcí nejen splašit vašeho koně, ale vyděsit pasoucí se stádo, které dokáže pádit doslova hlava nehlava a při protržení ohrady způsobit ohromné škody, nebo dokonce ( pokud je ve stádu býk), napadnout vás i vašeho koně. Důsledky jsou katastrofální. Podobná je i situace, kdy vyjíždíte brzy ráno nebo navečer a dostanete se do míst, kde myslivci mají posedy. Pokud váš pes je zvyklý na výstřely, zůstane klidný a potažmo i váš kůň. Pokud se střelby bojí, nastává problém a to:
1) pes utíká bezhlavě pryč a jde mu samozřejmě o život, pokud vběhne pod auto, nebo se zatoulá a netrefí díky šoku domů.
2) pes může splašit vašeho koně, hrozí mu nakopnutí a vám ošklivý pád a hledání nejen psa, ale i koně.

CO NA PSA ČEKÁ V PŘÍRODĚ?

Asi všichni nejdříve myslíme na klíšťata, která jsou nepříjemná a přenášejí různé choroby. Ale psovi jsou narozdíl od koně velmi nebezpečné zmije, které se v letních měsících mohou vyskytovat skutečně všude. Pozor na to, aby pes nežral po cestě na co přijde. Po lese mohou být nástrahy na lišky, ale daleko nebezpečnější jsou zbytky uhynulé zvěře, o které nevíme, proč uhynula. Může na psa přenést nepřeberné množství chorob. Další nebezpečí číhá v nástrahách pytláků. Zní to možná nepřiměřeně, ale bohužel i dnes se tato trestná činnost vyskytuje a nastražené pasti a oka mohou být pro psa smrtelné.

JAK PSA CHRÁNIT?

Nesmíme zapomínat na pravidelné očkování proti vzteklině, psince, parvoviróze nově i borelióze, kterou se psi očkovat ( na rozdíl od lidí) dají. Samozřejmě co se týče klíšťat a blech jsou dobrá ještě další preventivní opatření v podobě různých antiparazitických obojků či sprayů a vodiček. Pravidelné odčervování známe od koní, takže na pejska také nezapomeneme.

CO DĚLAT KDYŽ:

- pes přece jen uteče: Každý pes by měl být tetován a na obojku mít identifikaci nejlépe i s adresou a telefonním číslem majitele. Když uteče a nevrátí se domů, kontaktujte okolní útulky s fotografií a popisem, dále veterináře a samozřejmě policii a myslivce, aby nebyl zastřelen.
-psa uštkne had: zaškrtit ránu a neprodleně zajistit převoz na veterinární ošetřovnu. Co nejrychleji musí dostat léky.
-pes si zlomí nohu: Zafixovat končetinu a také neprodleně odvést k veterináři
-psa pokouše cizí pes či liška: Pokud jde o psa, zjistit pokud možno majitele a ověřit očkování proti vzteklině. Pokud jde o lišku nebo toulavého psa - okamžitě uvědomit policii a převézt psa na veterinární ošetřovnu, kde bude ponechán v karanténě. Nesahejte na něho holýma rukama, ale pouze v rukavicích. Zacházejte s ním s předpokladem na nákazu vzteklinou.
- neodhadneme správně psovo chování a on pokouše člověka, kterého potkáme: Vždy přivoláme lékařskou pomoc a dokážeme očkování proti vzteklině. Pracovníci záchranky pravděpodobně zavolají policii.

Zdroj: Časopis Já mám koně